Recent Winners

GRADUATE FELLOWSHIPS

CIC Davies-Jackson Scholarship 
José Guadalupe Gutierrez, finalist 

Coro Fellowship
Patrick Norton, finalist 

Fulbright U.S. Student Program 
Jacquelyn Elizabeth Cook, finalist
Amiya Moretta, finalist
Irma Rivera, finalist
Carlee Shults, finalist
Anthony Akkawi, nominee
Shelley Heller, nominee
Sandra Kirollos, nominee
Poonam Narewatt, nominee
Amber Orozco, nominee
Andjelina Radojevic, nominee
Danielle Webster, nominee

​Teach for America
Carlee Shults, winner
Danielle Webster, finalist 

UNDERGRADUATE FELLOWSHIPS 

Ahmanson Veterans Fellowship 
Fernando Lopez 

Don '50 and Virginia Baudrand 
Fellowship in Chemistry 

Matthew Johnson 

Center for Collaboration with the Arts 
Mellon Fellowship 

Michael Anda 
Chloe Diaz 

Mary Davis Fellowship in Public Service 
Sophia Genovese 
Jessica Marroquin 

Gilman International Scholarship 
Tino Alvarez 

Hayashi Travel Fellowship 
Angela St. Pierre 

​HHMI-SMART Fellowship 
Recipients to be Announced 
  

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARDS

Hong Kong Early Childhood Practicum Fellows 
Erin Eulberg 
Carolyn Newswanger 
Kelci Kauiana Demi Quinabo 
Rebecca Robinson
Madyson Statley
Tiffany Mariko Tin Sau Tsui

 
LA Integrated Arts Program Fellowship 
Robert Kondo 

LEARN Fellowship 
Sophia Genovese 

Mellon Mays Undergraduate Fellowship 
Kellen Aguilar 
Priscilla Carmona 
Daniel Chavez 
Jafet Diego 
Amanda Harrison 

National Association of Student Personnel Administration 
Undergraduate Fellowship 

Damaris Dubon 
B. Fonseca 

Richard M. Nixon Fellowship 
Matthew Emrick 
Jessica Nemerovski 

James R. Parks Fellowship 
Cody Allman 

James R. Parks Prizes 
Jessica Meza 
Jessica Nemerovski 
Caroline Reimer 
Alex Shin 
Michael Willrich 

Ed Petersen '93 Fellowship 
Ashling Massoumi 
Nikki Wester 

Pitts Family Foundation Fellowship 
Elizabeth Collins 
Monica DeShay 
Selorum Kploanyi 
Thomas Mehari
​Rufus Osby
Shavontae Simpson
Isaiah Sneed
Anthony Walker

Janet L. Roberts '64, M.D. Fellowship in Biology 
Brianna Ahn 
Jarred Rimby 
  

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARDS

Research Experiences for Undergraduates (REUs) and Internships 

Stephanie Alcala, Rhode Island National Wildlife Refuge 
Complex Summer Intern
 
Belinda Carrillo, UCSF Emotional Health and 
Psychophysiology Lab Summer Intern 

Matthew Emrick, University of Maryland Nathan Schnaper 
Cancer Research Summer Intern Program 

Nicholas Guerrero, SIEML Fellowship 

Kathryn Harrold, INROADS Internship 

Alison Jackman, Clark University HERO REU Program 

Tammy Le, USC National Science Foundation-REU Fellowship 

Liam McAloon, UC Davis REU in Computational Physics 

Karen Montufar-Federico, White House Initiative on 
Educational Excellence for Hispanics Summer Intern, finalist 

Xochitl Ramirez, LA Children's Hospital Careers in Health and 
Mentorship Program 

Alfredo Santacruz, Weber State University National Science 
Foundation-REU in Orbital Dynamics 
  
Jordan Smith Fellowship 
Victoria Savage 
  
Standiford Research Fellowship 
Faith Govan 
  
Standiford Mentor Program Fellowship 
Ivette Alonso 
  
Whittier Fellowship for Underrepresented Students in the 
Sciences 

Vicki Mercado 
Marie Perez 
  
Women's International League for Peace and Freedom's Peace Research Fellowship 
Halley Cook 
  
Yao Yuan Sze Fellowship in Kinesiology 
Esther Leon 
  

Share